« Kalkuluj, porównuj...… | Strona domowa | Jakie warunki należy … »

Warunki i wymagania przy staraniach o kredyt hipoteczny

piątek, 06 listopad 2020 at 09:40 am.

Kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem, które udzielane jest na ściśle określony cel, tj. remont lub kupno domu albo mieszkania. Tego rodzaju zobowiązanie wiąże się z obciążeniem hipoteki danej nieruchomości. Ponieważ kredyty te zaciągane są na bardzo wysokie sumy i na długie lata, wspomniana wcześniej hipoteka stanowi zabezpieczenie dla banku na wpadek, gdyby kredytobiorca, niezależnie od powodu, przestał spłacać raty zaciągniętego zobowiązania. W takiej sytuacji instytucja ma pełne prawo przejąć obciążona nieruchomość, by móc ją sprzedać i odzyskać pożyczone pieniądze. To oczywiście ostateczność, do której banki nie chcą doprowadzać, jednak to ryzyko istnieje aż do momentu, w którym kredyt zostanie całkowicie spłacony. Dopiero wtedy dochodzi do zwolnienia hipoteki z obciążonej nieruchomości.

Należałoby jednak zacząć od początku. Aby zaciągnąć kredyt hipoteczny, trzeba przebrnąć przez szereg warunków i formalności, które musimy spełnić, a są to przede wszystkim:

- wkład własny (jego minimalna wysokość wynosi dziś 20 procent wartości nieruchomości; oczywiście są jeszcze banki, które udzielają kredytów hipotecznych w przypadku, gdy posiadamy tylko 10 procent wartości nieruchomości; jednak takich instytucji jest coraz mniej, a warunki kredytów w takich przypadkach nie należą do najkorzystniejszych; istnieją też banki, które nie udzielają kredytów, jeśli nie posiadamy aż 30 procent wartości danej nieruchomości; wszystko zależy od konkretnego banku i wartości naszej wymarzonej nieruchomości );

- zdolność kredytowa (w przypadku kredytów hipotecznych, które zaciągane są zazwyczaj na długie lata, bardzo ważna jest nie tylko wysokość naszych miesięcznych dochodów, lecz także fakt, by były one stałe, dlatego ogromne znaczenie mają też forma i warunki naszego zatrudnienia; ponadto na naszą zdolność kredytową składają się takie czynniki jak nasza sytuacja rodzinna i mieszkaniowa oraz wynikające z nich stałe wydatki; znaczenie będzie miała też nasza historia kredytowa, ponieważ świadczy ona o naszej wiarygodności oraz ewentualnej wypłacalności);

- skompletowanie dokumentów (każdy bank wymaga od ewentualnego kredytobiorcy całej gamy przeróżnych dokumentów; pierwsze o jakie zostaniemy poproszeni to zaświadczenia dokumentujące wysokość naszego miesięcznego wynagrodzenia i warunki naszego zatrudnienia; wymagane będą też dokumenty świadczące o wartości nieruchomości, którą planujemy kupić oraz wiele innych dokumentów wynikających z naszej specyficznej sytuacji finansowej, bo przecież finansowe możliwości każdego ewentualnego kredytobiorcy różnią się od siebie).

Zarówno wybór tej najkorzystniejszej oferty kredytowej, jak i spełnienie wszystkich warunków stawianych przed nami przez banki to bez wątpienia ogromne wyzwanie. Jeśli nie czujemy się na siłach, by sprostać temu samodzielnie, możemy skorzystać z pomocy doradcy finansowego. Specjalista przeprowadzi nas krok po kroku przez całą procedurę, oszczędzając nam niepotrzebnego stresu.